sobota, 30 września 2017

Jak leczyć rany u psa

Pomoc dla chorego psa
Wypadek może przytrafić się każdemu z nas. W takim wypadku, naturalnym działaniem jest udanie się do najbliższej przychodni albo na pogotowie ratunkowe, w celu uzyskania pomocy medycznej. Co jednakże, o ile jakieś nieszczęście przytrafi się naszemu pupilowi? W jaki sposób postępować, jeżeli nasz pies ulegnie zranieniu, czy to w skutek pogryzienia, czy innego nieszczęśliwego zdarzenia? Najbardziej istotne jest opanowanie paniki.



Należy na spokojnie oszacować sytuację i rozmiar obrażeń, jakim uległ nasz przyjaciel. Jeżeli jest to otwarta rana, to najlepszym rozstrzygnięciem jest udanie się do lekarza weterynarii. W przychodni lekarz obejrzy ranę, oczyści ją i w razie konieczności zaszyje , a oprócz tego założy wymagany opatrunek. Co jednakże zrobić, jeżeli już nie mamy sposobności natychmiastowej pomocy ze strony weterynarza? Zranienie trzeba oczyścić. Przyda się tutaj czysty gazik, który właściwie każdy ma w swojej apteczce oraz woda utleniona. O ile miejsce zranienia mocno krwawi, to trzeba założyć opatrunek z plastrem, który zatamuje krwawienie. Odpowiednim rozstrzygnięciem byłoby wygolenie włosów psa dookoła rany, tak, by nie doszło do zakażenia.

O ile rana wygląda brzydko, sączy się z niej ropa lub nieprzyjemnie pachnie, to znak, że wdało się zakażenie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wyszukać lekarza weterynarii, który należycie zabezpieczy ranę i poda niezbędne antybiotyki. Nie trzeba lekceważyć takich sytuacji, ponieważ psy mają duży kontakt z bakteriami ze środowiska zewnętrznego. W sytuacji zakażenia, może dojść do uogólnionego nadkażenia organizmu, które wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia, a dosłownie życia naszego pupila.

Sprawdź tutaj: otwarta rana u psa.