Pies, kiedy pojawia się w domu, jest traktowany jak prawdziwy członek rodziny i posiadacz ponosi odpowiedzialność za jego prawidłową pielęgnację. Poza karmienia, czy wyprowadzania na spacer, czasami trzeba zadbać także o zdrowie naszego ulubieńca, a do tego w znaczącej liczbie przypadków przydaje się wiedza jak leczyć rany u psa, tak ażeby goiły się bardzo szybko i bezpiecznie.
Jeśli nasz czworonożny przyjaciel wróci do domu z krwawiącą łapą, pierwszą rzeczą, jaką natychmiast powinno się zrobić, jest sprawdzenie wielkości rany, co pozwala wycenić czy będziemy w stanie opatrzyć ją własnymi siłami, czy też konieczna będzie wizyta u weterynarza.
Jeśli skaleczenie nie jest spore, to następnym krokiem będzie oczyszczenie go ze wszelkich zanieczyszczeń. Jest to absolutnie niezbędne, ponieważ pozostające w ranie kawałki szkła, żwiru czy dosłownie brud w niedługim czasie mogłyby doprowadzić do niebezpiecznej infekcji zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu zwierzęcia.
Oczyszczone miejsce warto również zdezynfekować, najlepiej za pomocą wody utlenionej albo jodyny, a następnie zabandażować , a dodatkowo ochronić przed zrywaniem opatrunku. Pies zazwyczaj liże właściwie każde skaleczenie, co niekiedy może utrudniać i przedłużać gojenie, dlatego dobrze jest założyć mu specjalny, elastyczny kołnierz z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Można go bez kłopotu zakupić w najbliższym gabinecie weterynaryjnym, a dyżurujący tam lekarz niewątpliwie chętnie udzieli wszystkich informacji jak leczyć ranę u psa i pielęgnować naszego pupila, tak by uniknąć jakichkolwiek późniejszych powikłań.
Zobacz również: leczenie ran u małych zwierząt.